Waratahs name unchanged XV for ANZAC Round

· Super Rugby - AU
by Waratahs Media

The NSW Waratahs have named their team to face the Melbourne Rebels for their ANZAC Round clash in Harvey Norman Super Rugby AU.

 
NSW Waratahs Co-Coaches Chris Whitaker and Jason Gilmore have named the same starting XV that took the field against the Force in Round nine, while making two changes to the interchange bench.


Fresh off a composed Harvey Norman Super Rugby run on debut against the Force, Ben Donaldson will again partner skipper Jake Gordon in the halves.  Donaldson finished the match against the Force with a perfect six from six the boot, for a personal tally of 15 points.


Angus Bell, Dave Porecki and Harry Johnson-Holmes make up the front row for the third consecutive week. Bell played the full 80-minutes for this first time this season, making an equal team high 11 carries.


Carlo Tizzano leads the competition for tackles made with 136 in his seven matches in 2021, including 27 against the Force last weekend.  Tizzano is joined in the backrow by Wallaby Lachie Swinton and Will Harris.


Lalakai Foketi and Izaia Perese form a damaging midfield partnership, with Perese having his best game of the season last weekend, making eight tackle busts and four offloads in just nine carries against the Force.


Jack Maddocks will face his former side for the fourth time since joining the Waratahs and reunites with James Ramm and Alex Newsome in the back-three.


The Waratahs Co-Coaches have again gone with a six-two split on the bench looking for plenty of impact from their forwards late in the game.


Michael Wood makes his return to the side in place of Sam Caird while Joe Cotton is set to play his first Waratahs game of the season off the bench with Tom Horton ruled out with a hamstring injury suffered at training.

No.

Position

Name

1

LOOSEHEAD PROP

Angus Bell

(Sydney Uni/ Hunters Hill/ Newington College)

2

HOOKER

David Porecki

(Manly/ Manly Roos/ Redlands)

3

TIGHTHEAD PROP

Harry Johnson-Holmes

(Sydney Uni/ Cowra Eagles/ Mereweather High School)

4

LEFT LOCK

Hugh Sinclair

(Northern Suburbs/ Lindfield/ Shore)

5

RIGHT LOCK

Max Douglas

(Manly/ Harbord Harlequins/ St Agustines College)

6

BLINDSIDE FLANKER

Lachlan Swinton

(Sydney Uni/ Wahroonga Tigers/ Knox Grammer)

7

OPENSIDE FLANKER

Carlo Tizzano

(West Harbour/ UWA Rugby Club/ Trinity College WA)

8

NUMBER EIGHT

Will Harris

(Eastern Suburbs/ Hunters Hill Rugby/ Scots College)

9

SCRUMHALF

Jake Gordon (C)

(Sydney Uni/ Canterbury/ Blackwattle Bay)

10

FLYHALF

Ben Donaldson

(Randwick/ Clovelly Eagles/ Waverley College)

11

LEFT WING

James Ramm

(Randwick/ Hunters Hill Rugby/ St Joseph’s College)

12

INSIDE CENTRE

Lalakai Foketi

(Manly Marlins/ Manly Roos/ Kings)

13

OUTSIDE CENTRE

Izaia Perese

(Randwick/ Anglican Church Grammar)

14

RIGHT WING

Alex Newsome

(Eastern Suburbs/ Glen Innes Elk/ St Joseph’s College?

15

FULLBACK

Jack Maddocks

(Eastern Suburbs/ Easts Wallaroos/ Scots College)

Replacements:

 

16

RESERVE

Joe Cotton

(Southern Districts / West’s Bulldogs/ Nudgee College)

17

RESERVE

Te Tera Faulkner

(Southern Districts/ Moorabin Rams/ Marist College Canberra)

18

RESERVE

Darcy Breen

(Sydney Uni/ Bays Rugby/ Scots College)

19

RESERVE

Jeremy Williams

(Eastern Suburbs/ Wahroonga Tigers/ Scots College)

20

RESERVE

Michael Wood

(Randwick/ Brothers Rugby Club/ Padua College)

21

RESERVE

Charlie Gamble

(Eastern Suburbs/ Saracens/ St Bede’s College)

22

RESERVE

Jack Grant

(Eastern Suburbs/ Orange City Lions/ St Stanislaus College)

23

RESERVE

Tane Edmed

(Eastwood/ Leichhardt Wanderers/ Trinity Grammar)


Advertisement
Advertisement