NSW emerging talent in the spotlight

by Waratahs Media

The rugby action continues this weekend when the Under 15s and Under 16s vie for championship titles across NSW and Queensland.

UNDER 15s JUNIOR GOLD CUP SOUTHERN CONFERENCE

Sunday 30 September – Sunday 6 October

Woollahra Oval, Eastern Suburbs Rugby Union Club

The Under 15s programme has undergone changes since 2017 with the focus now on a holistic training approach.

Matthew Evrard, NSW Rugby Union’s Pathways Programme Coordinator, said the key focus for this year was player skills development along with off-field player wellness and physical development.

“The same amount of time players are spending on the field, they’re spending off the field engaging in player education modules, which is really important for us,” he said.

Opportunity for coach development has also been an important focus of this year’s programme with 10 coaches recognised for their work with Sydney Junior and Country Junior programmes.

“These coaches are now coaching the teams at the upcoming tournament and we are really excited to see their development along with the playing group,” Evrard added.

 

Match Day 1: Sunday 30 September

Generation Blue Grey 0 vs Generation Blue I 48

Generation Blue White 43 vs Brumbies 17

 

Match Day 2: Monday 1 October

Generation Blue Grey 5 vs Western Force 27

Generation Blue I 20 vs Generation Blue White 7

 

Match Day 3: Tuesday 2 October

Generation Blue White 40 vs Generation Blue Grey 24

Generation Blue I Bye

 

Match Day 4: Wednesday 3 October

Generation Blue White 19 vs Force 40

Generation Blue I vs Brumbies

Generation Blue Grey Bye

 

Match Day 5: Thursday 4 October

Generation Blue Grey vs Brumbies, 11:00 AEST

Generation Blue I vs Force, 12:30 AEST

Generation Blue White Bye

 

Match Day 6: Saturday 6 October

Junior Gold Grand Final

The Southport School, Southport

 

UNDER 16s JUNIOR RUGBY CHAMPIONSHIP

Sunday 30 September – Saturday 6 October

The Southport School, Southport

The Under 16s programme is in its second year, and like the Under 15s, an emphasis has been placed on the off-field aspect of the game.

“We’ve added more content around team building and mental health, so it’s been great to see how well the players have reacted to that,” Evrard said.

“The playing schedule is quite intense and they are in a completely different environment from what they’re used to. They don’t have people looking after them so it’s very much a self-development experience as well”.

“A lot of the players are very professional. They do all the hard work, the preparation and all the recovery. They put just as much effort in off the field as on it. They are the players that excel the most and move on through the pathways,” Evrard added.

 

Pool A: NSW I, Pool B: NSW II

 

Match Day 1: Sunday 30 September

NSW II 7 vs Fiji 7

NSW I 57 vs VIC 5

 

Rest Day: Monday 1 October

 

Match Day 2: Tuesday 2 October

WA 0 vs NSW I 68

ACT 19 vs NSW II 15

 

Rest Day: Wednesday 3 October

 

Match Day 3: Thursday 4 October

NSW II v QLD I, 13:00 AEST

NSW I v QLD II, 14:30 AEST

 

Rest Day: Friday 5 October

 

Match Day 4: Saturday 6 October

Pool A 4th vs Pool B 4th, 08:30 AEST

Pool A 3rd vs Pool B 3rd, 09:45 AEST

Pool A 2nd vs Pool A 2nd, 11:00 AEST

 

GRAND FINAL: Pool A 1st vs Pool B 1st, 14:00 AEST, Ballymore Stadium

Advertisement
Advertisement